Jak postupovat při dopravní nehodě?

Jak postupovat při dopravní nehodě

Prakticky každý řidič se může stát účastníkem dopravní nehody. Jestliže víte, jak se v takové situaci správně zachovat, máte šanci zvládnout tuto nepříjemnou zkušenost relativně v klidu. Jak tedy postupovat? V prvé řadě hlavně nepanikařte…

Zajištění místa nehody

Stanete-li se účastníkem dopravní nehody, okamžitě své vozidlo zastavte a vypněte jeho motor. Hned vzápětí zapněte blinkry, nevlečte si reflexní vestu a umístěte na okraj vozovky výstražný trojúhelník v předepsané vzdálenosti (nejméně 50 metrů za vozidlem, na dálnici pak nejméně 100 m). V případě, že k nehodě voláte policii, s vozidlem nehýbejte. Pokud je však z nějakého opodstatněného důvodu přeci jen potřeba s vozem manipulovat, nezapomeňte na silnici vyznačit jeho původní polohu.

První pomoc zraněným

Jestliže jsou na místě nehody zranění, ihned po vypnutí motoru a zajištění místa výstražným trojúhelníkem, světelnými blinkry a reflexní vestou zahajte první pomoc. Prvotní úkony jsou důležité, abyste zajistili bezpečí nejen zraněným, ale i sami sobě. Nezapomeňte zavolat pomoc: linka 112 (integrovaný záchranný systém), případně 150 (hasiči), 155 (záchranná služba) a 158 (policie).

Hledání viníka

Prohlédněte nehodu a ujistěte se, že z vozů nevytéká např. olej nebo jiná kapalina. V takovém případě je potřeba zavolat policii. Pokuste se odhadnout výši škody na vozidlech a shodnout se s dalším účastníkem nehody, kdo je viníkem. Místo si vyfoťte, může se totiž stát, že snímky později poskytnete policii nebo pojišťovně.

Výměna údajů

Spolu s dalším účastníkem nehody si navzájem prokažte totožnost a také si vyměňte potřebné údaje o svých vozidlech. Jestliže vám další účastník nechce z nějakého důvodu předat své údaje (čímž ale porušuje zákon), zapište si alespoň registrační značku jeho vozidla. Společně pak vyplňte „Záznam o dopravní nehodě“. Nezapomeňte, že tento formulář musí oba řidiči podepsat.

Kontaktování pojišťovny

Pokud nehodu nešetří policie a všechny potřebné úkony máte za sebou, můžete místo nehody opustit. Buď přímo vozidlem, je-li pojízdné, nebo si domluvte odtah. Určitě však nezapomeňte kontaktovat pojišťovnu! Škodu proplatí pojišťovna, u níž má viník zařízené povinné ručení a havarijní pojištění. Servis auta řešte až poté, co si s pojišťovnou dohodnete prohlídku vozu a proplacení škody.

Zavolat, nebo nezavolat policii?

Menší nehody se dají vyřešit bez asistence policie, pokud tedy nejsou škody příliš vysoké a oba aktéři jsou schopní se domluvit. Jestliže si však nejste něčím jisti, přivoláním policie nic nezkazíte. Kdy ji tedy zavolat?

  • Pokud při nehodě došlo ke zranění, případně usmrcení osoby.
  • Pokud svým laickým odhadem usoudíte, že škoda alespoň na jednom z vozidel přesáhla částku 100 000 Kč.
  • Pokud dojde v důsledku nehody k poškození životního prostředí. Typickým příkladem je třeba únik kapaliny z vozidla.
  • Pokud v důsledku střetu dojde k poškození majetku třetí osoby, která není přímým účastníkem dopravní nehody (např. nabourání plotu, dopravního značení či zaparkovaného auta).
  • Pokud máte problém s dalším účastníkem nehody. To znamená, že druhý řidič například nechce spolupracovat, máte podezření, že je pod vlivem alkoholu, nejste schopní se dohodnout na viníkovi nebo si třeba nerozumíte vzhledem k jazykové bariéře.
  • Pokud nejste sami schopni odklidit škody a obnovit plynulý provoz na silnici.

Zdroje

  • uamk
  • auto.idnes.cz